14.03.2017 Pozycjonowanie

Nie dopuść do kanibalizacji słów kluczowych!

Kanibalizacja słów kluczowych wprowadza niezwykły chaos nie tylko na samej stronie internetowej, ale również w pozycjonowaniu. Mimo iż łatwo jest nie dopuścić do wystąpienia tego zjawiska, jest ono bardzo powszechne w polskim internecie. Na czym ono polega i jak się przed nim ustrzec?

Kanibalizacja słów kluczowych – wyjaśnienie terminu

Kanibalizacja słów kluczowych jest sytuacją, w której dwie podstrony w jednej domenie pozycjonowane są na jedną frazę kluczową. Bezpośrednio powoduje to chaos w wyszukiwarce i powstawanie błędu, który polega na tym, że na te samo słowo kluczowe zwracane są różne podstrony tej samej domeny. Istotnym aspektem jest fakt, że podstrony te wymieniają się w wynikach wyszukiwania. Czyli: dziś jest podstrona pierwsza, jutro druga itd.

Jakie witryny najczęściej dotyczy kanibalizacja?

Z kanibalizacją słów kluczowych nie mają, wbrew pozorom, do czynienia duże serwisy, a małe, wąsko tematyczne portale i blogi. Ponadto sklepy internetowe również mogą borykać się z tym problemem. W mniejszych witrynach często trudno jest odnaleźć odpowiednie, różne frazy kluczowe dla danej podstrony, dlatego w pewnym momencie możemy stracić kontrolę i jedno z wcześniej wpisanych słów kluczowych powtórzy się.

strony internetowe piaseczno

W sklepach internetowych takie same frazy kluczowe mogą pojawić się w odniesieniu do podobnych, lub takich samych produktów. Jeżeli wystąpi zjawisko kanibalizacji, podstrony z wybranymi produktami wymieniają się w wynikach wyszukiwania, co może mieć wpływ na wynik ich sprzedaży.

Jeśli zauważysz problem, który objawia się znacznym skokiem w wynikach na daną frazę kluczową – niemal na pewno masz do czynienia z kanibalizacją i musisz rozpocząć konkretne działania.

Jak sobie poradzić ze zjawiskiem kanibalizacji?

Natychmiast po zauważeniu problemu trzeba działać. Same działania powinny obejmować wszystkie podstrony obarczone problemem. Pozycjonowanie każdej z nich należy przeprowadzić niemal od nowa, na nowy zestaw fraz kluczowych w taki sposób, aby żadna fraza nie powtórzyła się. Dla przykładu: jeżeli jedną podstronę pozycjonujesz na frazę strony internetowe Piaseczno, nie może ona powtórzyć się w całym serwisie. W zamian możesz ją delikatnie sparafrazować i utworzyć frazę strony WWW Piaseczno.

Przed przeprowadzeniem zabiegu sprawdź tylko, jak konwertuje tworzona fraza. Frazy dotyczące wybranej podstrony, na której zależy Ci najbardziej, możesz zostawić bez zmian, jednak musisz tą podstronę wyeksponować. Zadbaj o właściwe linkowanie wewnętrzne, które będzie do niej prowadziło, a także wprowadź odpowiednie przekierowania.

Sposoby takie, jak przekierowania i właściwe linkowanie dotyczy również innych podstron, nie tylko tych objętych kanibalizacją.

Kanibalizacja słów kluczowych może znacząco zaburzyć pozycjonowanie naszej witryny. Aby jemu zapobiec, od samego początku należy bardzo uważać z przydzielaniem słów kluczowych do podstron. Jeżeli już wystąpi to zjawisko, bardzo szybko trzeba działać, aby problemy nie zaszły za daleko.